Cvičí vlčiaky pre Američanov


Budíček o siedmej, osobitný rozvrh ako v škole naplánovaný do poslednej minúty, plávanie, trenažér či prechádzky po meste…

Tak vyzerá denný program psov vo výcvikovom stredisku kynológa Jozefa Mravíka v Žitavanoch pri Zlatých Moravciach. Stovky perfektne vycvičených chlpáčov z tejto farmy slúžia v armádach po celom svete, zachraňujú zranených, ale pomáhajú aj chorým deťom. (NA FOTOGRAFII – NEPREDAJNÝ: Za tohto šampióna ponúkali majiteľovi 50-tisíc eur (1,5 mil. Sk).)

Jozef Mravík zasvätil kynológii celý život. Pohryznutia od ostrých tesákov na sebe zrátať nevie, napriek tomu však tvrdí, že každý pes je zvládnuteľný. „Všetko je o majiteľoch. Ešte sa mi nestalo, že by som psa musel utratiť. Máme tu napríklad veľmi ostrého psa od americkej polície, ktorý rešpektuje iba mňa. Má za sebou asi 60 živých „záhryzov“ a vie, že sa ho ľudia boja. Každým ďalším zahryznutím narastá jeho ego. Na psov netreba ani tak silu, ako rozum,“ konštatuje Mravík, ktorému ročne prejde rukami asi 300 psov, väčšinou nemeckých vlčiakov. Vo výcvikovom stredisku pracuje okrem neho aj ďalších šesť ľudí.

PLAZENIE: Pre vlčiaky, ktoré využívajú v armáde, je táto činnosť nevyhnutná.

BEH PO LAVIČKE: Chlpáči musia zvládnuť i takúto nástrahu.

PREKÁŽKA: Pre cvičeného psa je jej prekonanie maličkosťou.

MILIÓNY ZA PSA Väčšina štvornohých chlpáčov, ktoré v Žitavanoch cvičia, pochádza z vlastného chovu. Šteňatá po základnom výcviku zadeľujú podľa vlôh na špeciálne kurzy. „Dostávame rôzne zákazky. Od teroristických útokov na Dvojičky je najmä v Amerike obrovský dopyt po záchranárskych psoch. Istému známemu americkému hercovi sa psy báli nastupovať do lietadla, museli sme preto vyrobiť repliky schodov a trénovať ich,“ opisuje nevšednú zákazku kynológ, ktorého zverencov môžete stretnúť od Japonska, Indonézie, Afriky, Európy až po Ameriku. Armádne psy, ktoré kúpili od neho Američania, slúžia aj v tých najnebezpečnejších oblastiach v Iraku či v Afganistane. Základná cena za vycvičeného psíka je 2- -tisíc eur (60-tisíc Sk) a vrchná hranica vraj neexistuje. Najvyššia suma, akú slovenskému cvičiteľovi ponúkli za psíka, bola 66-tisíc eur (2 mil. Sk).

TITULY: Desiatky ocenení zo svetových súťaží hovoria za všetko.

NAJDÔLEŽITEJŠIA JE SOCIALIZÁCIA Čo je najdôležitejšie pri výchove psa? „Socializácia. Zaradenie psa do života, spoločnosti ľudí a iných psov. Učíme ich na rôzne zvuky, hluk áut, chodíme s nimi do mesta medzi ľudí, do reštaurácií. Niektoré napríklad majú problém chodiť po klzkej podlahe,“ so skúsenosti hovorí Jozef Mravík. Každý pes má podľa neho talent na niečo iné. To, čo jeden zvládne hravo, trvá inému dlhšie. Určiť najinteligentnejšie plemeno však dlhoročný psičkár nechcel. Za najuniverzálnejší druh, ktorý sa dokáže naučiť čokoľvek, však označil nemeckého ovčiaka.

autor: DANIELA STAROVIČOVÁ